Фото без опису

Щороку 2 грудня за рішенням Генеральної Асамблеї ООН відзначається Міжнародний день боротьби за скасування рабства. Саме цього дня 1949 року на 4-й сесії ГА ООН було прийнято Конвенцію про боротьбу з торгівлею людьми і з експлуатацією проституції третіми особами.

В України документ набрав чинності 15 лютого 1955 року. За даними ООН в світі налічувалося понад 40 мільйонів осіб, які є жертвами сучасних форм рабства, при цьому 71 відсоток з них – жінки та дівчата.

Насамперед, рабство – це насильницьке підпорядкування однієї людини іншою або однієї групи людей іншою групою людей. Метою цього Дня є викорінення таких сучасних форм рабства, як торгівля людьми, сексуальна експлуатація, найгірші форми дитячої праці, примусові шлюби, насильницьке вербування дітей для подальшого використання у збройних конфліктах.

Проблема торгівлі людьми не втрачає актуальності і сьогодні в умовах воєнного стану в Україні. Кримінальним кодексом України передбачена відповідальність за торгівлю людьми, а так само вербування, переміщення, переховування, передача або одержання людини, вчинені з метою експлуатації, з використанням примусу, викрадення, обману, шантажу, матеріальної чи іншої залежності потерпілого, його уразливого стану або підкупу третьої особи, яка контролює потерпілого, для отримання згоди на його експлуатацію.

Не варто вважати, що до тенет сучасних работорговців потрапляють люди з низьким освітнім рівнем. Як свідчить статистика, потрапити в рабство може будь-хто, незалежно від віку, статі, освіти чи соціального статусу. Експлуатація може відбуватись як всередині країни, так і поза її межами, а вербувальниками найчастіше є знайомі люди – ті, яким довіряють.

Міністерство соціальної політики України є національним координатором у сфері протидії торгівлі людьми. Відповідно до своїх завдань та функцій формує та реалізує державну політику у сфері захисту прав громадян, які постраждали від торгівлі людьми.

Однією з функцій Мінсоцполітики є здійснення виплати одноразової матеріальної допомоги особам, яким встановлено статус постраждалої від торгівлі людьми.

З 01 грудня 2022 року збільшено одноразову матеріальну допомогу особам, які постраждали від торгівлі людьми, що становить для:

для дітей віком до 6 років – 6 816,00 грн;

для дітей віком від 6 до 18 років – 8 499,00 грн;

для працездатних осіб – 8 052,00 грн;

для осіб, які втратили працездатність – 6 279,00 грн.

У 2022 році 41 особа, яка постраждала від торгівлі людьми, отримала одноразову матеріальну допомогу (відповідно до поданих заяв).

Отже, кожна людина має право на захист держави від вчинення стосовно неї рабства. Уповноважений Верховної Ради України з прав людини закликає всі органи державної влади, організації громадянського суспільства та міжнародну спільноту консолідуватись та ефективно реагувати на сучасні форми рабства.

Звертаємо увагу, що статус особи, яка постраждала від торгівлі людьми надає Національна соціальна сервісна служба України.

Звертайтесь на «гарячі лінії»:

15-47 – цілодобова та безкоштовна «гаряча лінія» з протидії торгівлі людьми, запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі та насильству стосовно дітей (Державна установа «Урядовий контактний центр»);

527 – Національна гаряча лінія з консультування мігрантів та протидії торгівлі людьми (Представництво Міжнародної організації з міграції в Україні);

0 800 500 335 або на короткий номер 116 123 – «гаряча лінія» з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації (Громадська організація «Ла Страда Україна»).

За матеріалами з відкритих джерел