18 червня Верховна Рада у другому читанні ухвалила проєкт Закону №9559-д про внесення змін до деяких законів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування з підтримки сектору безпеки і оборони України, який дозволяє місцевим радам фінансувати підрозділи Сил оборони на період воєнного стану.

Фото без опису

За словами одного з авторів закону народного депутата Романа Лозинського, місцеві ради відтепер зможуть із бюджетів громад закуповувати та передавати підрозділам дрони, аптечки, пікапи, запчастини до авто. Крім того, за погодженням із Міністерством оборони, місцеві ради зможуть фінансувати створення фортифікацій та інших захисних споруд, зокрема — у прифронтових чи прикордонних зонах. Водночас законом не дозволено закуповувати зброю, для цього необхідні відповідні дозволи та ліцензії.

Таким чином врегульоване питання всебічної підтримки Збройних Сил з боку громад, окрім крім закупівлі зброї та боєприпасів. А ще в законодавстві вилучено всі неузгодженості щодо голів громад, які стали начальниками військових адміністрацій населених пунктів.

Закон передбачає можливість призначення сільського, селищного, міського голови на посаду начальника відповідної військової адміністрації населеного пункту (населених пунктів) без звільнення із займаної посади. Окрім цього він дає можливість державним службовцям та посадовим особам місцевого самоврядування, які перебувають у відпустці без збереження заробітної плати або в разі простою чи зупинення дії трудового договору, бути призначеними на посади в інших органах державної влади та органах місцевого самоврядування, військових адміністраціях, юридичних особах публічного права.

Згідно із документом, місцеві органи влади можуть затверджувати місцеві бюджети та вносити до них зміни, затверджувати програми соціально-економічного та культурного розвитку, цільові програми з інших питань місцевого самоврядування, передачу коштів у вигляді міжбюджетних трансфертів до відповідних місцевих бюджетів у разі тимчасової окупації територіальної громади та не створення військової адміністрації.

Закон також розширює організаційні спроможності керівництва обласним, районним радам в умовах воєнного стану при вакантній посаді голови цієї ради.

Внаслідок ухвалення Закону №9559-д вносяться зміни до законів «Про місцеве самоврядування в Україні» та «Про запобігання корупції» в питаннях розширення повноважень органів місцевого самоврядування щодо надання фінансової та матеріальної підтримки сектору безпеки і оборони в період дії воєнного або надзвичайного станів.

За матеріалами ВРУ