Стельмахівка – маленьке мальовниче село у Коломийчиській сільській громаді. Має дуже давню історію. Перші поселенці займалися винокурним і дігтярним промислами, виготовляли вози, колеса, плуги. Жінки ткали полотно і сукно для себе та на продаж. Проводили ярмарки декілька разів на рік.

Фото без опису

Стельмахівка була заснована в 1678 році. Свою назву село отримало, ймовірніше за все, від назви стельмах — майстер, який робить вози, сани, колеса. А сьогодні село славиться бджільництвом.

Фото без опису

У селі бере свій початок річка Жеребець. За спогадами жителів села, які передаються із покоління в покоління, назву річка отримала ще під час нашестя татаро-монгольського ярма, коли в річці затонув чорний жеребець татарського полководця.

В кінці ХІХ століття в центрі Стельмахівки була збудована церква  із червоної цегли на честь святого Тихона Задонського. 26 серпня в селі проходило богослужіння та свято, на яке прийшли жителі навіть з сусідніх сіл. Але церква в роки радянської влади була зруйнована більшовиками.

Фото без опису

Село розташоване на адміністративному кордоні з Харківщиною і до 1956 року відносилося до Куп’янського району Харківської області. Стельмахівка була центром сільської ради, до складу якої входили села Артемівка та Розівка.

Найбільшою окрасою села була школа, яка будувалася з 1926 по 1927 роки за кошти громади. Школа мала 1,5 поверхи та була семирічкою. В ній навчалося більше 500 дітей. В часи Другої Світової війни школа була переобладнана в госпіталь для поранених військових.

У 1956 році села Стельмахівка, Артемівка та Розівка за проханням жителів приєднали до Сватівського району Луганської області, а сільська рада була ліквідована. Але в 1994 році Стельмахівська сільська рада з центром у селі Стельмахівка була відновлена. До її складу були повернуті Артемівка та Розівка.

Фото без опису

Територія поступово розвивалася. У 2017 році в школі провели модернізацію (поміняли вікна, зробили нове опалення, утеплили приміщення). При школі працювали бібліотека та музей історії та етнографії села. Серед експонатів музею: гончарні вироби (глечики, кухлі, макітри), дерев’яні ложки, знаряддя праці — рогач, коцюба, здирачка, серп, прядки.

Фото без опису

За часів радянської влади сільська рада займалася колективізацією сільського господарства. На території сільради працював колгосп ім. Ілліча.

Радянський період також був позначений трагічними подіями, такими як Голодомор 1932-1933 років, який суттєво вплинув на життя мешканців села. Кількість жертв невідома, проте, за спогадами жителів, відомі місця масового поховання померлих від голоду. На місці поховань встановленій меморіальний знак.

З початком Другої світової війни на захист країни стало майже все чоловіче населення Стельмахівки та сусідній сіл. Поряд з чоловіками на війну йшли і жінки. Багато наших земляків воювали на Ізюмському напрямку і були удостоєні високих державних нагород.

Фото без опису

Після війни почалося мирне життя. Відновила роботу школа. Ще в Стельмахівці працювали сільський клуб, бібліотека, магазини, лікарня, аптека, пошта та інші установи, які надавали послуги жителям сільради.

У 2015 році рішенням Стельмахівської сільської ради село Артемівка перейменцвали на М’ясожарівку. А постановою Верховної Ради України в тому ж році село Розівка було перейменовано на Андріївну.

Після проведення адміністративної реформи, згідно з Постановою Верховної ради України № 807-ІХ «Про утворення та ліквідацію районів», 17 липня 2020 році Стельмахівська сільска рада була приєднана до Коломийчиської сільської територіальної громади.

Фото без опису

 У 2022 році, під час російсько-української війни, Стельмахівка тимчасово перебувала під російською окупацією. Але 8 жовтня 2022 року Збройні сили України звільнили село від російських окупантів. Відтоді на території села ведуться активні бойові дії.

В перші дні після деокупації рашисти з танків обстріляли Стельмахівську гімназію і до сьогодні продовжують рівняти село із землею. 3 листопада 2022 року із села Стельмахівка  евакуювали останніх мирних жителів.

Збройні сили України до сьогодні мужньо стримують фронт та знищують ворога на нашій землі. Тримайся, незламна наша Стельмахівка!