Село Куземівка розташоване в північно-західній частині Луганської області в 23 км від районного центру Сватове, на вододілі міх річками Кобилкою і Жеребцем, поблизу станції Куземівка залізничної гілки Попасна-Куп'янськ та автомобільної національної траси  Харків - Луганськ. До повномасштабного вторгнення російських загарбників в селі проживало 689 людей. Площа села становить 2,517 кв. км. До 2020 року село Куземівка було центром Куземівської сільської ради, до якої входили насалені пункти Кривошиївка, Калинівка, Подкуйчанськ, Володимирівка та сел. Новоселівське.

Фото без опису

Хутір Куземівка був заснований у 1688 році як військове поселення козаками і старшинами Сватоволучанської сотні Ізюмського Слобідського полку, які користуючись правом вільного займу, почали знімати вільні землі в басейні річок Красної, Жеребца та їх притоках. За переказами місцевих старожилів село назвали Куземівка тому, що його засновником був козак Кузьма (Кузьмін).

Фото без опису

У 1765 році після ліквідації Слобідських полків хутір увійшов до складу Сватоволучанського комісарського управління, куди  крім  Сватівської  волості,  увійшли ще й Нижньодуванська, Мілуватська і Кабанська  волості. У 1797 році Куземівка у складі Куп’янського повіту увійшла до знов утвореної Слободсько-Української губернії (з 1823 р. – Харківської губернії).

Станом на 4 грудна 1830 року в хуторі Куземівському налічувалося 115 будинків військових поселенців. Військові архітектори і будівельники повністю перепланували забудову села. У центрі села була створена велика площа, яка служила і місцем загальних зборів всіх поселенців . У центрі цієї площі в 1835 році була побудована дерев’яна Митрофанівська церква. Навколо площі були побудовані добротні будинки, в яких жили офіцери ескадрону Катерино­славського полку 2-ої Кірасирської дивізії. Від площі в різні боки були прокладені прямі широкі вулиці, по селу прокладені дороги та влаштовані суспільні колодязі.

Фото без опису

Після ліквідації військових поселень хутір Куземівський був реорганізований в слободу Куземівка. У 1864 році в Куземівці було 274 двори, в яких проживало 1485 чоловік. 24 лютого 1871 року на кошти селян на базі колишнього приміщення ескадрону було відкрите Куземівське народне училище з трирічним терміном навчання, в якому вчилося 60 учнів. Велике значення для економічного розвитку села зіграло відкриття в 1895 році залізничної лінії Куп’янськ - Лисичанськ, яка пройшла по землях Куземівки, Кривошиівки, Подкуйчанська. Окрім сільського господарства, деякі жителі займалися різними промислами, в селі була олійниця і два вітряні млини. У 1916-1918 роках а Куземівці діє змішане народне училище, де вчиться 108 чоловік.

Яким би не було тяжке життя селян, Куземівка жила та розвивалася. Так в 1903 році в селі проживало до двох тисяч  мешканців,  в  рік  проходило  дві  ярмарки  сільськогосподарської  продукції.  Товарообіг  на станції  Куземівка  складав  300  тисяч  пудів  хліба.  В  1905-1907  роках  на  станції  виступали  революційні  агітатори.

У 1917 р. в Куземівці була встановлена радянська влада. Але з квітня по грудень 1918 р. село було окуповане австро-німецькими військами. З 11 липня 1919 р. село захопили війська А.І. Деникіна. Радянська влада була відновлена 16 грудня 1919 року. Сільська рада заснована в 1920 році.

У 1924-1929 роках в Куземівці активно розвивається кооперативний рух у сільському господарстві. У 1925 році були створені Подкуйчанська, Кривошиївська і Куземівська машинно-тракторні станції (МТС). У квітні 1929 року в Куземівці створюється артіль «Широкий лан», в грудні 1929 року зареєстрований ТОЗ (товариство по обробці землі) «Червоний серп». В цей же період створюються колгоспи «їм. Рози Люксембург», «ім. Карла Маркса», а у 1930 році створені колгоспи «ім. Ворошилова» і «їм. Фрунзе», в 1933 році — радгосп «Комсомолець».

Фото без опису

Громада пережила тяжке випробовування під час голодомору 1932-1933 років. Багато сімей вимерло повністю. Їх нікому  було ховати, тому спеціально виділений загін підбирав тіла і ховав їх у братських могилах. Дуже багато дітей шкільного віку  врятувала від смерті школа, у якій була організована їдальня для бідних дітей.

У роки Великої Вітчизняної війни Куземівка була окупована німецько-фашистськими військами з середини липня 1942 р. по 1 лютого 1943 р. На території хлібоприймального пункту був створений табір для радянських військовополонених. На території села працював підпільний рух, але більшість його членів фашисти стратили. Також з території сільради до Німеччини вивезли 60 молодих людей.

1 лютого 1943 року Куземівка була звільнена від окупантів 106-ю окремою стрілецькою бригадою. При звільненні 64 воїни  цієї бригади загинули. В 1956 році всі загиблі при визволенні сіл громади були позовані в одній братській могилі. В 1975  році до 30-річчя Перемоги в центрі села був споруджений пам’ятний знак на честь загиблих під час війни односельчан. В  1985 році пройшло перепоховання загиблих воїнів з братської могили до пам’ятного знаку в новому центрі села. 195  жителів Куземівської сільради загинули на фронтах Другої світової війни.

Фото без опису

Після війни швидкими темпами були відновлені посівні площі, МТС, відбудовані господарські приміщення, відновлене залізничне господарство станції. Залізнична станція Куземівка Південно-Східної залізниці була відкрита для руху поїздів ще 17 грудня 1895 року. З 1956 р. знаходиться у складі Куп’янського відділку Південної залізниці. У 2005-2007 роках був реконструйований вокзальний комплекс станції. З травня 2007 року почав курсувати новий тип пасажирського рухомого складу рейковий автобус за приміським маршрутом «Куп’янськ-Куземівка-Сватове».

Фото без опису

В 1955 році Куземівська семерична школа першою в районі стала середньою сільською  школою. В 1955-1956 навчальному  році там навчалося 422 учні. В цей час на території громади працює амбулаторна лікарня на 25 ліжок та дитячий садок на 20  ліжок. В 60-ті роки в Куземівка була повністю електрифікована.

Про роботу Куземівської сільської ради до 2020 року та історію її населених пунктів можна почитати за посиланням https://kuzemivka.rada.org.ua/istoriya-kraju-15-52-32-15-03-2019/

Як розвивалися Куземівка та Новоселівське у 2015-2020 роках читайте на Сватове.City .

Фото без опису

У 2021 році Куземівський ліцей відзначив 50-річний ювілей.

В результаті децентралізації Куземівська сільська рада об’єдналася з іншими чотирма сільськими радами, які утворили Коломийчиську сільську територіальну громаду.

Після повномасштабного вторгнення рф селище Новоселівське внаслідок бойових дій знищене повністю. До війни в Новоселівському проживало 736 людей. Село Куземівка зруйноване на 80%. З початком війни всі жителі обох населених пунктів виїхали.