Для пацієнток зі статусом ВПО безоплатні медична допомога при пологах та ведення вагітності
Охорона материнства і дитинства є одним із пріоритетних напрямків Програми медичних гарантій. Тому незалежно від свого місця проживання і реєстрації, жінки при надії та породіллі можуть розраховувати на отримання якісних безоплатних послуг ведення вагітності та медичної допомоги при пологах.
1. До кого можуть звертатися вагітні жінки для ведення вагітності
Для спостереження за вагітністю ви можете вибрати громадську або приватну практику, яка має договір з Національною службою здоров'я України на пакет «Ведення вагітності в амбулаторних умовах». Догляд за вагітністю, який надає акушер-гінеколог, є безкоштовним, незалежно від того, чи звертаєтеся ви самостійно без листа-направлення, чи направлені вашою родиною чи лікарем.
В рамках пакету «Ведення вагітності в амбулаторних умовах» пацієнтки отримують наступні послуги:
- динамічне спостереження за перебігом вагітності;
- проведення необхідних лабораторних досліджень: від розгорнутого аналізу крові до досліджень на віруси та перинатальні інфекції;
- проведення інструментальних обстежень: УЗД із доплером, трансвагінальна ультразвукова цервікометрія, кольпоскопія, кардіотокографія, електрокардіографія тощо;
- проведення пренатального скринінгу;
- профілактика резус-сенсибілізації шляхом введення антирезусного D імуноглобуліну;
- направлення до перинатального (при виявленні у плода ознак аномалій, вродженої, спадкової патології) чи мультидисциплінарного (при встановленні у пацієнтки високого ризику перебігу вагітності) консиліуму;
- постконтактна профілактика інфекцій, що передаються статевим шляхом, у випадку насильства за ознакою статі;
- надання повної інформації щодо перебігу вагітності, особливостей індивідуального плану ведення вагітності та пологів;
- надання інформації пацієнтці щодо станів, при яких слід звертатися за медичною допомогою, закладів перинатальної допомоги, в яких жінці, залежно від її здоров’я та стану плода, рекомендовано народжувати тощо.
Якщо пацієнтка потребує госпіталізації, гінеколог направить її до лікарні. Там ви також безкоштовно отримаєте всю необхідну медичну допомогу в рамках пакету госпіталізації.
2. Медична допомога при пологах – безоплатна, незалежно від місця проживання.
У закладах, які мають договір із НСЗУ, медична допомога при пологах безоплатна, її вартість оплачує Національна служба здоров’я України. Тому пацієнти зі статусом ВПО не мають нічого доплачувати за отримання медичної допомоги, зокрема при пологах.
Під час пологів пацієнтка, що народжує, на безоплатній основі отримує усі необхідні ліки, медичні вироби, знеболення, лабораторні обстеження:
– меддопомога при пологах з черговою акушерською бригадою;
– партнерські пологи;
– ведення неускладнених та ускладнених пологів;
– проведення ургентного або планового кесаревого розтину;
– моніторинг стану роділлі і плода;
– застосування знеболювальних: анальгетики, епідуральна або спінальна аналгезія та ін.;
– анестезіологічне забезпечення оперативних втручань та акушерських процедур;
– лабораторні та інструментальні дослідження 24/7;
– консультування лікарями інших спеціальностей;
– проведення постконтактної АРТ профілактики дітям, народженим від ВІЛ-позитивних матерів;
– проведення ряду скринінгів новонародженого (серологічне дослідження на ВІЛ та сифіліс, критичних вроджених вад серця та інших захворювань за програмою розширеного скринінгу новонароджених);
– оцінювання слуху в новонароджених;
– вакцинація немовля згідно з календарем профілактичних щеплень;
– консультування з питань грудного вигодовування та післяпологової контрацепції;
– забезпечення організації надання комплексної електронної послуги «Е-малятко»;
– харчування в умовах стаціонару тощо.
Якщо вас незаконно вимагають оплатити спостереження за вагітністю або пологами, вам слід поскаржитися в НСЗУ. Оператор контакт-центру за номером 16-77 розповість, як це зробити.
3. Як знайти медичний заклад, законтрактований з НСЗУ
Зателефонувати до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77. Оберіть з’єднання з оператором та запитайте, де є найближчі заклади, які надають допомогу з ведення вагітності або при пологах.
Знайдіть самостійно заклади з договором із НСЗУ за допомогою онлайн-карти на дашборді «Укладені договори про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій». Для пошуку треба застосувати фільтр «Група послуг», де обрати пакет «35.Ведення вагітності в амбулаторних умовах» або «7.Медична допомога при пологах», а також вказати потрібний населений пункт. На карті відобразяться медзаклади з телефонами і адресами, які відповідають введеним фільтрам. Перейти до дашборду можна за посиланням.
Тому догляд за вагітністю та медичний догляд під час пологів є послугами, які оплачує Національна служба здоров’я в рамках Програми медичних гарантій. Щоб дізнатися, які послуги є безкоштовними, які заклади мають договори з НСЗУ та скільки вони отримують, вагітні жінки можуть скористатися чат-ботом «Стану мамою», розробленим громадською організацією Riki Control» та БФ «280 днів». Чат-бот надає покроковий алгоритм, як отримати безкоштовний догляд за вагітністю, пологами та новонародженим.
Скористатися чат-ботом можна у Viber і Telegram:
https://chats.viber.com/iwillbemother_bot
https://t.me/IWillBeMother_bot
Більше про безоплатні медичні послуги, які можна отримати за Програмою медичних гарантій, в електронному посібнику «Гід по Програмі медичних гарантій для пацієнта 2024».