Минуло вже 10 років окупації Криму, але з кожним роком кількість політв’язнів у Криму тільки зростає. За даними Кримськотатарського Ресурсного Центру, зафіксовано 356 політичних в’язнів і переслідуваних за кримінальними «справами» за період окупації Криму, 222 із них – представники кримськотатарського народу.

Після окупації Криму рф, затримання та арешти людей стали регулярною практикою. На жаль, політичні вʼязні, які перебувають у російських місцях несвободи вимушені проходити через справжнє пекло. Адже умови утримання у СІЗО та колоніях є надзвичайно поганими, росіяни жорстоко порушують права політвʼязнів, застосовують щодо них тортури, погрожують їм.

Деяким політичним вʼязням, так би мовити, пощастило вирватися із цього пекла та повернутися в Україну у межах обмінів. Отже, за весь час окупації Криму повернули:

Геннадія Афанасьєва, якого раніше засудили до 7 років колонії суворого режиму. Чоловіка затримали 10 травня 2014 року, а 14 червня 2016 року повернули в Україну в межах обміну. Загалом він пробув у СІЗО 2 роки.

Ахтема Чийгоза, якого раніше засудили до 8 років колонії. Чоловіка затримали 29 січня 2015 року, а 25 жовтня 2017 року звільнили та передали Туреччині. Загалом він пробув у СІЗО 2 роки та 11 місяців.

Ільмі Умерова, якого раніше засудили до 2 років колонії-поселення. Чоловіка затримали 12 травня 2016 року, але відпустили під підписку про невиїзд, а 25 жовтня 2017 року передали Туреччині. Він знаходився на примусовій психіатричній експертизі протягом 21 дня із 18 серпня до 7 вересня 2017 року.

Олега Сенцова, якого раніше засудили до 20 років колонії. Чоловіка затримали 10 травня 2014 року, а 7 вересня 2019 року звільнили в межах обміну. Загалом він пробув у СІЗО 5 років і 3 місяці.

Олександра Кольченка, якого раніше засудили до 10 років колонії. Чоловіка затримали 10 травня 2014 року, а 7 вересня 2019 року звільнили в межах обміну. Загалом він пробув у СІЗО 5 років і 3 місяці.

Євгена Панова, якого раніше засудили до 8 років колонії суворого режиму. Чоловіка затримали 7 серпня 2016, а 7 вересня 2019 року звільнили в межах обміну. Загалом він пробув у СІЗО 3 роки та 1 місяць.

Володимира Балуха, якого раніше засудили до 3 років і 7 місяців. Чоловіка затримали 8 грудня 2016 року, а 7 вересня 2019 року звільнили в межах обміну. Загалом він пробув у СІЗО 2 роки і 9 місяців.

Едема Бекірова, якого раніше засудили до 7 років позбавлення волі. Чоловіка затримали 12 грудня 2018 року, а 7 вересня 2019 року звільнили в межах обміну. Загалом він пробув в СІЗО 9 місяців.

Нарімана Джеляла, якого раніше засудили до 17 років позбавлення волі. Чоловіка затримали 3 вересня 2021 року, а 28 червня 2024 року звільнили в межах обміну. Загалом він пробув у російських місцях несвободи майже 3 роки.

Леніє Умерову, яку затримали ще 4 грудня 2022 року, а 13 вересня 2024 року звільнили в межах обміну. Загалом вона пробув у російських місцях несвободи майже 2 роки.

Ці обміни були результатом величезної роботи органів державної влади, громадських організацій, правозахисників, активістів і, звичайно, рідних політичних в’язнів.

Кримськотатарський Ресурсний Центр вимагає негайного звільнення усіх політичних в’язнів Криму та закликає міжнародне співтовариство посилити тиск на рф і окупаційну владу Криму, з метою припинення політичних переслідувань, а також застосувати персональні санкції у відношенні осіб, причетних до порушень прав людини на всіх тимчасово окупованих територіях України.

За матеріалами Кримськотатарського Ресурсного Центру