Як ваша дружба й підтримка можуть покращити життя ВІЛ-позитивних людей
У 1988 році Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) після того, як на зустрічі міністрів охорони здоров’я всіх країн пролунав заклик до соціальної терпимості і розширення обміну інформацією по ВІЛ / СНІДу, оголосила день 1 грудня Всесвітнім днем боротьби зі СНІДом. Втім, ще у 2003 році Всеукраїнська Мережа людей, які живуть з ВІЛ, виступила з ініціативою змінити назву Дня 1 грудня з «Дня боротьби зі СНІД» на «День порозуміння з ВІЛ-позитивними людьми» з метою підвищення рівня толерантного ставлення суспільства до людей, які живуть з ВІЛ/СНІД.
ВІЛ-позитивний статус означає наявність в крові людини вірусу імунодефіциту. Тривалий час цей вірус може залишатися непоміченим — захворювання розвивається без симптомів. Водночас одне лише знання про наявність ВІЛ-інфекції в організмі завжди спричиняє зміни в житті людини. Адже особливість діагнозу ВІЛ-інфекції в тому, що вона пов'язана з безліччю соціальних та психологічних проблем, внутрішніх криз, стресів, складнощів у стосунках.
Зокрема, йдеться про:
- страх передачі вірусу сексуальному партнерові;
- проблеми репродуктивної функції, оскільки існує ризик передачі вірусу від матері до дитини;
- стигматизація — негативне ставлення — ВІЛ-інфікованих у суспільстві тощо.
Усе це негативно впливає на якість життя, стосунки з людьми й навіть на стосунки з собою.
ВІЛ – це також про психологічний стан
ВІЛ-позитивні люди можуть бути схильні до частих депресій, переживати тривожність, страхи, порушення сну, нічні кошмари, труднощі концентрації уваги, відчуття безпорадності й безнадійності, котрі переслідують, й навіть думки про смерть.
Такі емоційні кризи заважають піклуватися про власне здоров'я й деколи призводять до вчинення помилок, котрі важко виправити.
Та попри численні труднощі, діагноз ВІЛ-інфекції не означає, що людина повинна відмовитися від своїх планів та інтересів, від навчання, роботи й розваг, любові та сексу.
ВІЛ не передається…
Спілкування з ВІЛ-позитивними людьми не несе вашому життю й здоров’ю жодної загрози. Адже ВІЛ не передається:
- через піт, сечу, сльози, слину;
- через поцілунки, обійми, рукостискання чи дотиків до тіла;
- повітряно-крапельним шляхом — від чхання або кашлю;
- через воду, харчові продукти та посуд під час спільного проживання;
- через білизну та одяг;
- через побутові речі — столи, стільці, полички тощо;
- від користування особистими предметами, наприклад, як телефон;
- під час купання в одному басейні, спільному прийнятті ванни чи користування сауною;
- від відвідування громадського туалету;
- через поручні у громадському транспорті, дверні ручки у громадських закладах;
- через укуси комарів чи інших комах, адже в їхніх організмах вірус не здатен розмножуватись;
- під час відвідування хворого в лікарні.
ВІЛ-інфекція передається лише:
- через кров, лімфу й секреторну рідину піхви;
- через сім’яну рідину статевим шляхом;
- від інфікованої матері до дитини (під час вагітності, пологів чи годування груддю).
Люди з ВІЛ та СНІД не винні у своєму діагнозі й заслуговують на нормальне людське ставлення до себе. Це означає, що ми маємо розуміти й поважати їхні права на особисте життя: навчання, роботу, дружбу, закоханість, сім’ю, здорових неінфікованих дітей. Іншими словами, стигматизація людей з ВІЛ — це дурний тон.
Як підтримати людину, котра дізналася про свій ВІЛ-позитивний статус?
Якщо у вашого знайомого або близької людини нещодавно діагностували ВІЛ, ви можете полегшити її стан й допомогти адаптуватися до життя у нових реаліях. Для цього:
- Продовжуйте ваше спілкування — це збереже зв'язок, який у вас був до постановки діагнозу.
- Проводьте разом час. Робіть усе, що ви й раніше робили разом, говоріть про ті ж речі, про які ви говорили до постановки діагнозу.
- Розмовляйте. Будьте готові до відкритої та чесної розмови про ВІЛ.
- Навчіться слухати. Діагноз ВІЛ-інфекції змінює життя. Вислухайте людину та запропонуйте свою підтримку.
- Говоріть про хороше. ВІЛ-статус — цілком контрольований процес. Адже існують ліки, котрі можуть пригнічувати вірус імунодефіциту в організмі.
- Дізнайтеся більше про ВІЛ. Особливо про можливості й ефективність лікування — це допоможе підтримати близьку людину. Адже знання дають сили боротися.
- Заохочуйте до лікування. Часто люди, котрі щойно дізналися про свій ВІЛ-позитивний статус, перебувають у шоковому стані. Це заважає їм зробити перший крок до лікування. Тому ваші слова про важливість цього кроку можуть бути дуже доречними.
- Запропонуйте якнайшвидше розпочати антиретровірусну терапію (АРТ). Це допоможе утримувати вірус під контролем та запобігти прогресуванню ВІЛ-інфекції в СНІД. АРТ в Україні абсолютно безоплатна!
- Поділіться контактами гарячої лінії з питань ВІЛ/СНІД: 0 800 500 451 — за цим телефоном можна дізнатися про СНІД-центри, кабінети довіри та організації, де можна отримати консультацію лікаря та АРТ.
- Підтримуйте прихильність до лікування. Для людей, які живуть з ВІЛ, важливо приймати ліки щодня, адже контроль за вірусом забезпечує саме щоденне приймання препарату.
Символ солідарності з ВІЛ-позитивними людьми
Символом підтримки й надії на майбутнє без СНІД є червона стрічка у формі переверненої літери «V»!
У 1991 році на концерті пам’яті Фреді Мерк’юрі близько 70 тисяч прихильників співака розмістили червону стрічку на своєму одязі в пам’ять про артиста та всіх людей, котрих забрав СНІД.
Сьогодні у всьому світі червона стрічка символізує:
- усвідомлення серйозності проблеми ВІЛ/СНІДу;
- надію на винайдення вакцини від ВІЛ та ліків від СНІД;
- солідарність з людьми, що живуть з ВІЛ;
- протест проти дискримінації та суспільної ізоляції ВІЛ-позитивних людей;
- підтримку й надію на майбутнє без СНІД.
1 грудня, у Всесвітній день боротьби зі СНІДом, ви також можете прикріпити червону стрічку на свій одяг у знак солідарності з ВІЛ-позитивними людьми. Проте важливіше не лише 1 грудня, а й протягом усього життя бути толерантними до людей, у котрих діагностували ВІЛ.
А толерантність, як сказав колись номінант Нобелівської премії з питань боротьби зі СНІДом Кофі Аннан, — це мистецтво жити з іншими людьми та іншими ідеями.
Денис Шувалов, за матеріалами SupportM