2 грудня світ відзначає Міжнародний день боротьби за скасування рабства, день, який є нагадуванням про триваючу боротьбу за викорінення сучасних форм рабства. У цей день у 1949 році Генеральна Асамблея ООН прийняла Конвенцію про боротьбу з торгівлею людьми та з експлуатацією проституції третіми особами. В Україні цей документ набув чинності 15 лютого 1955 року.

Фото без опису

За даними Організації Об’єднаних Націй, у світі налічується понад 40 мільйонів людей, які є жертвами сучасних форм рабства, 71% з них – жінки та дівчата.

Фото без опису

Рабство — це примусове підкорення однієї людини іншою або однієї групи людей іншою групою. Сьогодні рабство приймає різні сучасні форми, зокрема:

  • Примусова праця
  • Дитяча праця
  • Побутове рабство
  • Примусові шлюби
  • Боргова кабала
  • Торгівля людьми з метою експлуатації, в тому числі сексуальної
  • Примусове вербування дітей для участі у збройних конфліктах

Найбільш вразливими до сучасних форм рабства є бідні верстви населення, расові та етнічні меншини, корінні народи та мігранти. Проте, не варто вважати, що це не може статися з будь-ким.  Існують деякі міфи про рабство та торгівлю людьми:

Фото без опису

Європейська конвенція з прав людини та основоположних свобод зазначає, що ніхто не повинен утримуватися в рабстві чи підневільному стані і ніхто не повинен бути змушений виконувати примусову чи обов’язкову працю. Конституція України також забороняє використання примусової праці.

Кримінальним кодексом України передбачена кримінальна відповідальність за торгівлю людьми, а також за вербування, перевезення, переховування, передачу чи одержання особи з метою експлуатації із застосуванням насильства, викрадення, шахрайства, шантажу, матеріальної чи іншої залежності, або вразливий стан жертви або підкуп третьої особи, яка контролює жертву, щоб отримати згоду на її експлуатацію.

Декілька порад для боротьби з сучасними формами рабства:

Фото без опису

КОРИСНІ ТЕЛЕФОНИ:

– Департамент боротьби з торгівлею людьми Національної поліції України:(063) 195 00 58; (098) 481 03 45; (050) 023 46 78.

– Національна гаряча лінія з протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів:0-800-505-501(безкоштовно зі стаціонарних телефонів в Україні); 527 (безкоштовно з номерів Київстар, МТС,Vodafone та Llifecell )

– Гаряча лінія МЗС України для громадян України, які опинилися в надзвичайних ситуаціях за кордоном: (044) 238 16 57.

– Якщо Ви постраждали від торгівлі людьми за кордоном або в межах України, зателефонуйте за телефоном Департаменту боротьби зі злочинами, що пов’язані з торгівлею людьми МВС України: (044) 374 37 79(пн – сб. з 09:00 до 18:00).

– В екстрених випадках та стосовно розшуку осіб, зниклих за кордоном, можна звертатися на гарячу лінію Укрбюро Інтерполу:(044)2549836(цілодобово).

Кожна людина має право на захист з боку держави від проявів рабства. Разом ми можемо змінити ситуацію та створити світ, де нікого не триматимуть у рабстві чи підневільному стані.