Також в пріоритеті забезпеченість мешканців віддалених сіл лікарськими засобами, зокрема, за програмою «Доступні ліки», роботу мобільних аптек там, де відсутні або зруйновані з початку повномасштабного вторгнення стаціонарні аптечні пункти, забезпеченість вакцинами та активізацію вакцинальної кампанії.

Фото без опису

«Доступність ліків та вакцин у прифронтових областях та віддалених населених пунктах — наше спільне завдання з представниками місцевої влади та лікарями, адже йдеться про здоров’я людей. Маємо синхронізувати зусилля у цьому напрямку. Це спільний проєкт з Національним поштовим оператором — «Укрпошта. Аптека», запуск мобільних аптек, спрощення вимог для відкриття аптек в селах. Жителі навіть найменших і найвіддаленіших сіл мають безперебійно отримувати необхідні їм препарати», — сказав під час недавнього свого візиту на Чернігівщину Міністр охорони здоровʼя України Віктор Ляшко.

Обидва способи отримання ліків доступні по всій Україні ще з січня 2024 року, у тому числі на прифронтових територіях, та є безоплатними. 

Мобільні аптеки — це спеціально обладнані автомобілі, де відпускають лікарські засоби за рецептом та без нього. Усі рецептурні препарати відпускатимуться виключно за рецептом як паперовим, так і електронним. Такі аптеки відпускають лікарські засоби, які підлягають реімбурсації за державною програмою «Доступні ліки». Продаж наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів у мобільних аптеках заборонено. 

Мобільні аптеки працюють в 13 областях: Львівська, Київська, Херсонська, Запорізька, Чернігівська, Чернівецька, Житомирська, Миколаївська, Рівненська, Тернопільська, Черкаська, Харківська та Одеська. Маршрути 24 мобільних аптек охоплюють 644 населених пункти.

Основний асортимент ліків, які реалізуються в мобільних аптеках це ліки проти серцево-судинних хвороб, діабету 2 типу, сезонних захворювань, та нестероїдні протизапальні препарати

Лікарські засоби перевозять з дотриманням необхідного температурного режиму в спеціальних холодильниках та шафах.

Дізнатися про прибуття мобільних аптек можна у сімейного лікаря та в органів місцевої влади, з якими погоджено маршрути.

«Укрпошта. Аптека» — сервіс із доставки ліків через стаціонарні та пересувні відділення Укрпошти. Українці, які проживають у віддалених селах та прифронтових регіонах, де відсутні аптеки і доступ до ліків обмежений, можуть їх замовити через контакт-центр Укрпошти.

Фото без опису

Ліки можна замовити телефоном, і поштовий оператор доставить їх безоплатно через стаціонарні чи пересувні відділення. Сервіс також пропонує препарати програми «Доступні ліки», вартість яких частково або повністю компенсує держава. Послуга не охоплює інсуліни, наркотичні, психотропні та інші спеціалізовані препарати, визначені МОЗ.

«Укрпошта. Аптека» діє по всій країні, включаючи прифронтові області: Донецьку, Запорізьку, Миколаївську, Харківську, Херсонську, Чернігівську та Сумську.

Для замовлення телефонуйте 0 800 300 545.

Термін доставки — до 3 днів між обласними центрами, зберігання у відділенні — 7 днів.

Як отримати «Доступні ліки» Укрпоштою

Переконайтеся, що ви маєте дійсний електронний рецепт. Якщо він виписаний понад 30 днів тому, зв’яжіться зі своїм сімейним лікарем для отримання повторного рецепта. Зателефонуйте за номером 0 800 300 545 та слідуйте підказкам у голосовому меню. Назвіть оператору номер електронного рецепту (16 цифр) та код погашення (4 цифри). Згодом, можна буде обрати препарат із запропонованого оператором переліку. Сформоване замовлення надсилається до найближчого відділення за послугою «Укрпошта Експрес». Доставка здійснюється безплатно. Щойно посилка буде готова до видачі, отримувачу прийде SMS-повідомлення. Посилка з препаратами за програмою «Доступні ліки» доставляється безплатно. Якщо до замовлення входить медикамент, що не належить до переліку  «Доступних ліків», ви сплачуєте лише його вартість. Посилки доставляються за 3 дні між обласними центрами. Прибувши до відділення, зберігаються там протягом 7 календарних днів.

За допомогою обох сервісів можна також отримати безплатно чи з частковою доплатою найпоширеніші препарати проти хронічних хвороб за програмою «Доступні ліки». Вона покриває понад 500 препаратів для лікування серцево-судинних захворювань, цукрового та нецукрового діабету, хронічних хвороб нижніх дихальних шляхів, хвороби Паркінсона. З 2025 року програма буде значно розширена та включатиме понад 30 нових діючих речовин.