Верховна Рада прийняла євроінтеграційний Закон, який розширює права та можливості людей з інвалідністю на працевлаштування
15 січня 2025 року Верховна Рада України прийняла Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення права осіб з інвалідністю на працю» (законопроект за реєстр. №5344-д).
Законом передбачається: зняття законодавчих обмежень (можна працювати на будь-якій роботі, крім тієї, що прямо протипоказана за станом здоров'я), також будуть застосовані однакові правила щодо працевлаштування людей з інвалідністю для приватного і державного секторів економіки.
Таким чином Закон імплементує в українське законодавство положення підпунктів (g) та (i) пункту 1 статті 27 «Праця та зайнятість» Конвенції ООН про права осіб з інвалідністю, яка ратифікована Україною в 2009 році.
З урахуванням досвіду країн ЄС, прийнятий Закон потенційно у рази розширить кількість робочих місць, на які пропонується працевлаштовувати осіб з інвалідністю, за рахунок включення до цього переліку органів державної влади та органів місцевого самоврядування, що передбачено підпунктом (g) статті 27 «Праця та зайнятість» Конвенції ООН про права осіб з інвалідністю «працевлаштування осіб з інвалідністю у державному секторі».
Законом також передбачено впровадження державних стандартів обладнання (облаштування) робочого місця для різних видів втрати функціоналу та забезпечення розумним пристосуванням робочих місць на підприємствах та організаціях усіх форм власності, що передбачено підпунктом (i) статті 27 «Праця та зайнятість» Конвенції ООН про права осіб з інвалідністю «забезпечення особам з інвалідністю розумного пристосування робочого місця».
Серед норм ухваленого законопроекту також:
- СОЦІАЛЬНИЙ СУПРОВІД НА РОБОЧОМУ МІСЦІ: людина з інвалідністю отримує послугу соціального супроводу на робочому місці (у взаємодії з роботодавцем, трудовим колективом), додатково може залучатися персональний асистент, перекладач жестової мови.
- ПРОФЕСІЙНА АДАПТАЦІЯ (залучення приватних агенцій для працевлаштування людей з інвалідністю, фінансування освіти та перепідготовки осіб з інвалідністю).
- ФІНАНСУВАННЯ ОБЛАШТУВАННЯ РОБОЧОГО МІСЦЯ (впровадження державних стандартів облаштування робочого місця для різних видів втрати функціоналу, роботодавець може отримати компенсацію за застосування розумного пристосування робочого місця для працівника з інвалідністю за рахунок спеціально створеного фонду, що наповнюється з цільових внесків; людина з інвалідністю, яка здійснює діяльність як ФОП, також може отримати компенсацію для облаштування свого робочого місця).
- МОЖЛИВІСТЬ ВИБОРУ ДЛЯ РОБОТОДАВЦЯ: працевлаштувати осіб з інвалідністю в межах нормативу або сплатити цільовий внесок, який спрямовується до фонду для підтримки працевлаштування людей з інвалідністю.
- НОВІ МОЖЛИВОСТІ ДЛЯ СОЦІАЛЬНОГО ПІДПРИЄМНИЦТВА, а саме пільги та компенсації можуть отримати не лише підприємства громадських організацій осіб з інвалідністю, а й будь-які підприємства, що працевлаштовують визначену в законі кількість людей з інвалідністю; розширюються критерії для створення підприємств трудової інтеграції та захищеного працевлаштування.
Прийняття Закону є вкрай важливим рішенням, що призведе до збільшення на ринку праці можливостей для осіб з інвалідністю, зокрема, наших ветеранів, які хочуть бути зайнятими і незалежними, отримати роботу і, відповідно, економічну самостійність.
За матеріалами Мінсоцполітики та прес-служби Апарату ВРУ