Державна податкова служба України (ДПСУ) звертає увагу власників та користувачів сільськогосподарських земель на зміни в адмініструванні мінімального податкового зобов'язання (МПЗ).

Фото без опису

Відповідно до змін до Податкового кодексу (Закон № 4015), з 1 січня 2024 року до 31 грудня року, у якому буде припинено або скасовано воєнний стан, сума МПЗ не може становити менше ніж:

  • 700 грн за гектар для всіх земель сільськогосподарського призначення.
  • 1400 грн за гектар для земель, де рілля становить не менше 50%.

Важливо зазначити, що дія цього пункту не поширюється на земельні ділянки, земельні частки (паї), що розташовані на територіях можливих бойових дій, які включені до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих росією.

Наразі ДПС оновлює програмне забезпечення для врахування нових норм, запроваджених Законом № 4015. Ці оновлення забезпечать видачу точних податкових повідомлень за 2024 податковий рік.

Скасування 30-денного терміну узгодження даних

Законом України від 23 лютого 2024 року № 3603 скасовано попередній 30-денний термін звернення платників податків до контролюючого органу щодо звірки даних у разі незгоди з нарахуванням ДПС.

На сьогодні право на проведення звірки надається платникам податку без дотримання будь-якого терміну, але за умови дотримання строку давності, встановленого ст. 102 Кодексу.

Відповідальність MПЗ у випадках передачі землі сільськогосподарського призначення

При передачі землі сільськогосподарського призначення в оренду або користування мінімальне податкове зобов'язання (МПЗ) розраховується за допомогою умов оренди. Якщо право власності або користування землею переходить протягом року та офіційно зареєстровано, МПЗ розраховується пропорційно.

Важливо пам'ятати: якщо перехід права не оформлено офіційно, попередній власник/користувач несе відповідальність за МПЗ протягом усього року.

Зобов'язання оплати:

Якщо ви погоджуєтеся із сумою, надісланою у податковому повідомленні, вам потрібно сплатити її протягом 60 днів з дня отримання повідомлення.

Розбіжності та процес перевірки:

Якщо ви не згодні із сумою, надісланою у податковому повідомленні, ви маєте право звернутися до податкової служби для узгодження даних, які використовуються для розрахунку вашого податкового зобов’язання. Цю заяву разом із підтверджуючими документами ви можете подати до податкового органу за адресою реєстрації.

Необхідні документи для звірки:

  • Земельні ділянки, що перебувають у власності, оренді чи користуванні за іншими договорами, у тому числі їх оціночна вартість та площа.
  • Дохід отриманий від реалізації власної сільськогосподарської продукції.
  • Суми вже сплачених податків, зборів і платежів.

Якщо податкова служба виявить помилки у розрахунку вашого податку на основі ваших документів, вона має скасувати попереднє повідомлення та надіслати вам нове, з правильною сумою податку, протягом 10 днів після завершення перевірки.

Якщо у вас виникли додаткові питання, зверніться до Державної податкової служби України за консультацією за номером гарячої лінії +38 (044) 272 62 55.