За словами міністра охорони здоров'я України Віктора Ляшка, внаслідок повномасштабної війни чисельність людей з порушеннями слуху в Україні зростає. Тому важливо забезпечити можливість безоплатного слухопротезування, адже від цього напряму залежить якість життя людей. У 2024 році МОЗ вперше централізовано закупило 24 тисячі слухових апаратів загальною вартістю 105 мільйонів гривень.

Фото без опису

Першу партію – 4 293 слухових апарати виробництва компанії Oticon – вже розподілили між медзакладами відповідно до актуальних потреб. Тепер отримати слухові апарати можливо і в регіонах, які раніше не виділяли кошти з місцевого бюджету на їхню закупівлю. МОЗ затвердило перелік  закладів охорони здоров’я, які надають послуги з безоплатного забезпечення слуховими апаратами. 

Слухові апарати можуть отримати діти й дорослі з інвалідністю та військовослужбовці, які мають порушення слуху, але ще не мають статусу людини з інвалідністю. Детальніше про маршрут пацієнта  за посиланням. 

Також в Україні діє програма кохлеарної імплантації для дітей, за якою можна отримати імплант безоплатно, а послуги за хірургічне втручання та реабілітацію оплачує НСЗУ. 

Торік на замовлення Міністерства охорони здоров’я закупили 28 кохлеарних імплантів, а також 13 систем імплантації кісткової провідності. Звернутися за безоплатним обстеженням, що підтвердить необхідність встановлення імплантів дитині, потрібно в ДУ «Інститут отоларингології ім. проф. О.С. Коломійченка Національної академії медичних наук України» за направленням від сурдолога. 

Кохлеарна імплантація – це хірургічна процедура, яка допомагає дітям із глибокою двосторонньою втратою слуху. Вона застосовується в тих випадках, коли слухові апарати не дають ефекту. Чим раніше дитині буде проведено  імплантацію, тим кращими будуть результати успішної реабілітації слуху та мови опісля. Саме для того, щоб якнайшвидше виявити проблему та вчасно отримати допомогу, від початку 2022 року у всіх пологових будинках новонародженим проводиться скринінг слуху відповідно до затвердженого МОЗ порядку

МОЗ нагадує, що кожній людині рекомендовано перевіряти слух щороку. У випадку, якщо скарги є – до лікаря варто звернутися терміново. Одним із основних методів дослідження слуху є аудіометрія.  Процедура безпечна для пацієнта, її можуть робити як дорослим, так і дітям. 

За матеріалами МОЗ України