Раніше особи, які отримали довідку ВПО до 24 лютого 2022 року, та громадяни, які виїхали за кордон після цієї дати або проживають на ТОТ, мали окремий , більш складний, алгоритм отримання пенсійних виплат, що ускладнювало отримання коштів.

Фото без опису

Уряд ухвалив зміни, які встановлюють єдині умови виплати пенсій для всіх громадян України.

Відтепер такі пенсіонери можуть отримати свої пенсії на рахунок будь-якого банку України. Для громадян, які перебувають за кордоном або проживають на ТОТ, передбачено проходження фізичної ідентифікації  — щороку до 31 грудня. Крім того, якщо пенсіонери проживають на ТОТ, вони мають здійснювати мінімум одну фінансову операцію на своєму рахунку кожні шість місяців.

Такі вимоги встановлено для підтвердження того, що пенсіонер живий, і кошти пенсії зі своєї картки отримує саме він. Нагадуємо, що виплата пенсій громадянам на ТОТ та тим, які виїхали з ТОТ, відбувається за умови підтвердження інформації про неодержання пенсії від рф.

Що таке фізична ідентифікація?

Фізична ідентифікація — це процедура однозначного встановлення фізичної особи в один із зручних для людини способів, що здійснюється віддалено або особисто. Це міжнародна практика встановлення особи, щоб перевірити, що особа жива і кошти отримує саме та людина, якій вони призначені. В Україні ця процедура діє з 2004 року для всіх одержувачів соціальних виплат. Більшість громадян України проходять фізичну ідентифікацію непомітно для себе, наприклад, при спілкуванні з листоношею, відвідуванні Пенсійного фонду або банку, де у них відкритий рахунок.

Як пройти фізичну ідентифікацію?

Ідентифікацію можна пройти двома способами:

  1. Офлайн: Якщо ви перебуваєте на підконтрольній території України, зверніться особисто до відділення банку або Пенсійного фонду.
  2. Онлайн: Якщо ви за кордоном або на тимчасово окупованій території.

Необхідні документи:

  • Документ, що посвідчує особу (паспорт громадянина України або закордонний). Для представника – документ, що підтверджує повноваження. Для дитини – свідоцтво про народження.
  • Відкритий рахунок у будь-якому банку України чи картку, на яку надходить пенсія.
  • Пенсійне посвідчення.

Спосіб №1. Особисто відвідати орган ПФУ або банк, де відкрито пенсійний рахунок. Громадяни за кордоном можуть особисто звернутись до закордонної дипломатичної установи України та отримати документ про посвідчення факту, що особа є живою. Потім написати заяву в довільній формі про продовження виплати пенсій та разом з документом відправити поштою на відділення ПФУ за місцем реєстрації.

Спосіб №2. Віддалено авторизуватись в електронному кабінеті ПФУ  за допомогою «Дія.Підпис» (Дія ID, інструкція створення за посиланням ).

Спосіб №3. Пройти ідентифікацію по відеозв'язку на портал електронних послуг ПФУ.

Що буде, якщо не проходити фізичну ідентифікацію?

Якщо ви не вийдете на зв'язок із ПФУ і не пройдете ідентифікацію в один із запропонованих способів вище, на ваш банківський рахунок/картку пенсія не перераховуватиметься. Після проходження ідентифікації протягом року, виплата пенсії відновиться з дати її припинення.

Що робити, якщо вам припинили виплату пенсії?

Найімовірніше, причиною припинення виплати пенсії є несвоєчасне проходження ідентифікації або швидкий рух коштів на вашому банківському рахунку (якщо ви проживаєте на ТОТ).

Для відновлення виплат (припинених до 20 березня 2025 р.) необхідно:

  1. Написати заяву до ПФУ про відновлення виплати, вказавши банківський рахунок.
  2. Пройти фізичну ідентифікацію.

Заяву можна подати особисто або онлайн через «Дія.Підпис» (Дія ID) або веб-портал ПФУ з подальшою відеоідентифікацією.

Ті, хто перебуває за кордоном, можуть надіслати заяву з документом, що підтверджує факт, що ви живі, поштою за місцем реєстрації.

Більше інформації дивіться на сайті Міністерства соціальної політики.