80-та річниця перемоги над нацизмом: розвінчуючи міфи Другої світової війни
У травні цього року ми вшановуємо 80-ту річницю перемоги над нацизмом у Другій світовій війні – найбільшому військовому конфлікті в історії людства. Однак радянська, а згодом і російська, пропаганда використовувала тему перемоги в Другій світовій війні як один з головних наративів своєї державної ідеології. Протягом десятиліть радянські та російські дослідники, публіцисти та політики займалися інструменталізацією історії, створюючи міфи навколо подій Другої світової війни.
У 2020 році Український інститут національної пам'яті (УІНП) започаткував серію освітніх відеороликів під назвою «Війна і міф», метою яких є розвінчання радянських та російських міфів, що оточують війну. Ці відео значною мірою базуються на книзі «Війна і міф: Невідома Друга світова війна» за редакцією Володимира В'ятровича, Олександра Зінченка та Максима Майорова. З повним переліком відео можна ознайомитися за посиланням: https://tinyurl.com/2nvvnezc .
Сьогодні ми розглянемо деконструкцію радянського наративу про Георгія Жукова, яку пропаганда зображувала як "Маршала Перемоги". У народі його називали «Катафалком» і «М'ясником». Радянська влада перетворила його на забронзовілий ідол тоталітарної військової машини.
Георгій Жуков – постать неоднозначна і міфологізована. Культ його особи, створений у радянські часи та підтримуваний сучасною росією, далекий від історичної правди. З живого полководця його перестворили на ярлик, який використовується у політичних цілях і сьогодні.
Важливо пам'ятати, що перемозі над нацизмом ми завдячуємо мільйонам солдат і офіцерів. Зменшувати їхню жертву та їхній внесок і пов'язувати перемогу з одним ім'ям – неетично.
Проект «Війна і міф» створено як додаткове джерело історичної інформації про Другу світову війну. Більше інформації про події Другої світової війни можна знайти в інформаційних матеріалах УІНП.
Завантажте відео високої якості тут: https://tinyurl.com/32j3beb2.
Над проєктом працювали: Зоя Бойченко, Тетяна Бойко, Антон Дробович, Аліна Карбан, Максим Майоров, Володимир Тиліщак, Вікторія Яременко.
Виробництво: Prosto production
За матеріалами Українського інституту національної пам'яті