День Європи — в чому суть свята і яке значення воно має для України
Сьогодні відзначається День Європи на згадку про Шуманську декларацію, проголошену 9 травня 1950 року. У ній французький міністр закордонних справ Роберт Шуман запропонував створити об'єднання європейських країн для спільного контролю за виробництвом вугілля і сталі — це стало початком процесу європейської інтеграції, який згодом привів до створення Європейського Союзу (ЄС).
Символіка та її значення для Європи
- Мир — після двох світових воєн ідея об’єднання Європи мала на меті не допустити подібних конфліктів у майбутньому.
- Єдність — попри різні мови, культури й релігії, європейські країни об’єднуються на основі спільних цінностей.
- Свобода та демократія — фундаментальні принципи ЄС.
- Європейський прапор — 12 золотих зірок на синьому тлі, що символізують досконалість і гармонію.
Коли святкують цей день?
- У країнах Європейського Союзу День Європи святкують 9 травня. В багатьох європейських містах цього дня проводяться урочистості, виставки про історію ЄС, культурні заходи, тематичні фестивалі та зустрічі молоді.
- В Україні з 2003 по 2022 це свято відзначали у третю суботу травня, як символічну підтримку курсу на європейську інтеграцію.
З 2023 року, згідно з указом Президента України, святкування День Європи в Україні перенесли на 9 травня щоб повністю гармонізувати з європейським календарем. Також це стало альтернативою радянському «Дню перемоги» — як символ переорієнтації на західні цінності.
8 травня 2023 року, підписуючи відповідний Указ, Президент України Володимир Зеленський відзначив: «Сьогодні я підписав відповідний указ, і щороку із завтрашнього дня, 9 травня, ми будемо вшановувати нашу історичну єдність — єдність усіх європейців, які знищили нацизм та переможуть рашизм. Це буде День Європи, яка допомагає нам боротися за всіма напрямками: на полі бою зброєю, на дипломатичній передовій — рішучістю, проти ракетного терору та зимового блекауту, в економіці та на юридичному фронті. Це буде День Європи — нашої союзниці, яка ніколи не називає Україну „вигаданим“ чи „штучним“ утворенням і яка дає нам свою зброю, щоб ми могли захистити себе та її - нашу Європу».
Яке значення це свято має для України?
Політичне значення:
- Підтвердження наміру України інтегруватися до Європейського Союзу.
- Нагадування про підписання Угоди про асоціацію з ЄС (2014).
- Після початку повномасштабної війни у 2022 році, Україна отримала статус кандидата в члени ЄС — і День Європи став ще більш символічним.
Громадське значення:
- Поширення ідей демократії, прав людини, правової держави.
- Формування європейської ідентичності в суспільстві.
- Усвідомлення, що "бути європейцем" — це не лише про географію, а й про цінності.
Культурне значення:
- У цей день в Україні організовують:
- культурні фестивалі,
- виставки про європейську історію та інтеграцію,
- зустрічі з дипломатами ЄС,
- освітні заходи для молоді.
Десять цікавих фактів про Євросоюз
- Представництво Європейської Комісії в Україні з’явилось у Києві майже одразу після проголошення Незалежності – 1993 року.
- У 2012 році Євросоюз став лауреатом Нобелівської премії миру.
- Після виходу у 2020 році Великої Британії, ЄС нараховує 27 країн-учасників.
- У ЄС немає власних збройних сил, однак більшість країн-учасниць входять до НАТО.
- Музика європейського гімну взята з Дев’ятої симфонії, яку Людвіг ван Бетховен написав у 1823 році. У фінальній частині музичного твору Бетховен поклав на музику «Оду до радості», яку написав 1785 року Фрідріх фон Шиллер. У цьому вірші знайшла відгук ідея братання народів, яку поділяв і Бетховен. У 1972 році «Ода до радості» стала гімном Ради Європи. Відомому диригенту Герберту фон Караяну було доручено написати три інструментальні аранжування – із соло для фортепіано, для духових інструментів і для симфонічного оркестру. Без слів, універсальною мовою музики, гімн виражає ідеали свободи, миру та солідарності, на яких тримається Європа. У 1985 році гімн схвалили президенти та глави урядів країн ЄС як офіційний гімн Європейського Союзу.
- ЄС є найбільшим торговим партнером України та її найщедрішим донором.
- В Європарламенті на засіданнях можна використовувати 24 офіційні мови ЄС.
- Офіційна валюта – євро – використовується у 19 країнах ЄС.
- Найпопулярніше місто Європи – Париж, його відвідують найбільше туристів.
- 9 травня 2024 року Національний банк України увів в обіг пам'ятну монету номіналом 5 грн "День Європи".
Відзначення Дня Європи в нашій державі – це підтвердження єдності України та Європи не тільки за географічною ознакою, а і за духом, історією, спільними цінностями, адже український народ є невід’ємною частиною європейської цивілізації.
Відзначення Дня Європи в умовах війни надає нам можливість показати свою вольову силу, незламність та готовність до змін. Це також важливий момент для наших європейських партнерів, які бачать нашу відданість спільним цілям і прагнуть нашої Перемоги.
За матеріалами з відкритих джерел