Відновлення інфраструктури та житло для ВПО: Відбулась чергова зустріч Мінрозвитку з місією МВФ до України
Стратегія забезпечення житлом, нові підходи до відновлення інфраструктури та підготовка до Міжнародної конференції з відновлення України (URC-2025) — ці теми стали основними під час чергової зустрічі представників Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України з місією Міжнародного валютного фонду.
Зустріч відбулася під головуванням Віцепрем’єр-міністра з відновлення України — Міністра розвитку громад та територій Олексія Кулеби.
Місію МВФ представляли голова місії Гевін Грей, заступник голови Тревор Лесард, постійна представниця МВФ в Україні Прішила Тофано, старший економіст Хейко Хессе, економіст-дослідник Андреа Манера та виконавчий директор Фонду Владислав Рашкован.
Відновлення інфраструктури: фокус — прифронтові регіони
Станом на сьогодні в Україні понад 350 тисяч об’єктів цивільної інфраструктури зруйновано або пошкоджено внаслідок війни, 70% з яких сконцентровано на прифронтових регіонах. При цьому понад 100 тисяч обʼєктів відновлено.
Найбільших втрат зазнав житловий сектор. За даними звіту RDNA4, потреби України у відновленні у 2025 році оцінюються в 17,3 млрд доларів США.
“Внаслідок повномасштабного вторгнення росії економічна активність зі східних регіонів України змістилась на захід. Зараз на заході країни ми бачимо зростання економічної активності регіонів – це зумовлено внутрішнім переміщенням наших громадян та релокацією бізнесу.
Спільно з нашими міжнародними партнерами працюємо, щоб забезпечити відновлення в прифронтових регіонах, адже це запорука економічної стабільності в Україні”, — зазначив Олексій Кулеба.
URC-2025: підготовка до головної платформи з відновлення
Під час зустрічі окрему увагу було приділено підготовці України до Міжнародної конференції з відновлення (URC-2025). Це ключова можливість для українських громад заявити про свої потреби та отримати міжнародну підтримку.
“Одним із наших головних завдань є продемонструвати міжнародним партнерам реальні досягнення у відновленні – ми не говоримо про абстрактні плани, ми говоримо про громади, які вже будують нові школи, лікарні, дороги. І ми прагнемо, щоб це стало підставою для укладення нових угод на підтримку України”, — розповіла Альона Шкрум, перша заступниця Міністра розвитку громад та територій України.
Публічні інвестиції: ефективність через реформу
Обговорили також реформу управління публічними інвестиціями (PIM), що базується на європейських принципах прозорості та ефективності. Основним інструментом її реалізації є цифрова платформа DREAM.
“Європейські країни впроваджували такі реформи від 3 до 5 років, Україна, на жаль, немає такої розкоші як час. Проте для нас важливо, щоб під час впровадження реформи PIM врахувати потреби громад, підвищити їхню інституційну спроможність, скоординувати їх дії. Тут ми бачимо значну роль Агентства відновлення — як центра експертизи для аналізу технічних рішень і напрацювання проєктів-зразків для подальшого їх масштабування на всій території країни”, — підкреслила Марина Денисюк, заступниця Міністра розвитку громад та територій України.
Житлові рішення для ВПО
Близько 4,5 мільйона українців залишаються внутрішньо переміщеними особами. В Мінрозвитку акцентували увагу на комплексному підході до вирішення житлових проблем ВПО: компенсації за зруйноване майно, програма “єВідновлення”, запуск механізмів соціального житла.
“Наше завдання — комплексний підхід до підтримки внутрішньо переміщених осіб. Для досягнення стійких результатів на цьому напрямку потрібна подальша підтримка реформування житлового законодавства. Ми говоримо про створення фонду соціального житла, про розвиток програми компенсацій “єВідновлення” і створення доступних програм для економічно-активних громадян”, — наголосила Наталія Козловська, заступниця Міністра розвитку громад та територій України.
Міністерство дякує представникам МВФ за плідний діалог. Спільна робота з міжнародними партнерами — це не лише про ресурси, але й про досвід, довіру і стратегічне бачення майбутнього України.
За матеріалами Міністерства розвитку громад та територій