29 січня 2025 року Україна вшановує 107-му річницю трагічної, але водночас героїчної події – бій під Крутами. Цей день є символом патріотизму та незламної волі українського народу у боротьбі за свою незалежність. День пам’яті Героїв Крут – це нагадування про відважність молодих українців, переважно студентів, які в 1918 році стали на захист української державності від більшовицьких загарбників, заплативши за це найвищу ціну – власне життя.

Фото без опису

Бій під Крутами: Хронологія подій

У цей період Україна переживала складний час національно-визвольних змагань, намагаючись утвердити свою незалежність після падіння Російської імперії. Молода Українська Народна Республіка, що проголосила свою незалежність у січні 1918 року, стикнулася з військовою агресією з боку більшовицької росії, яка прагнула відновити імперські кордони.

Фото без опису

  • Наприкінці грудня 1917 року Перша Київська юнацької школи ім. Б. Хмельницького під командою сотника Гончаренка була розгорнута для захисту станції Бахмач, важливого залізничного вузла, що межував з Українською Народною Республікою (УНР) і росією.
  • 27 січня 1918: прибуло підкріплення з Києва - новосформована 1-ша рота Студентського батальйону, яка складається зі студентів-добровольців УНУ, Університету Святого Володимира та старшокласників. Батальйон був під командуванням сотника Омельченка.
  • 28 січня 1918 р.: українські війська займають оборонні позиції біля залізничної станції Крути, готуючись до передбачуваного наступу більшовиків.
  • Ранок 29 січня 1918 року: 4-тисячне більшовицьке військо, що складалося з червоногвардійців з Петрограда та Москви, починає наступ на українські позиції під Крутами. Українське військо складається з приблизно 300 бійців Студентського куреня, 250 вояків Першої української військової школи та близько 40 гайдамаків.
  • Удень 29 січня 1918 р.: бій точиться. Українські оборонці, зайнявши стратегічно вигідні позиції та проявивши неабияку мужність, завдають більшовицьким військам значних втрат і фактично зупиняють їх просування до ночі.
  • Вечір 29 січня 1918 р. Під невпинним тиском більшість українських підрозділів організовано відступають до потягів, які чекали біля станції. Згодом вони йдуть у бік Києва, диверсуючи за собою на залізничних коліях.
  • Ніч на 29 січня 1918 року: Окремий студентський взвод, дезорієнтований у темряві, ненароком повертається на станцію Крути, не знаючи, що більшовики захопили її контроль.

Фото без опису

Наслідки

27 полонених українських студентів і старшокласників страчено більшовицькими військами. Наймолодшому серед загиблих 16 років.

Відомі жертви

На сьогоднi вiдомi прiзвища 20 з них. Це студенти Народного університету Олександр Шерстюк, Ісидор Пурик, Борозенко-Конончук, Головащук, Чижов, Сiрик, Омельченко (сотник); студенти Київського унiверситету святого Володимира Олександр Попович, Володимир Шульгин, Микола Лизогуб, Божко-Божинський, Дмитренко, Андрiїв; гiмназисти 2-ї Кирило-Мефодiївської гiмназiї Андрiй Соколовський, Євген Тернавський, Володимир Гнаткевич, Григiр Пiпський, Іван Сорокевич, Павло Кольченко (прапорщик), Микола Ганкевич.

Загалом у бою під Крутами загинуло з української сторони, за різними оцінками, 70–100 осіб.

Фото без опису

Пам'ятати про Крути: Заходи до Дня пам'яті Героїв Крут

День пам'яті Героїв Крут є днем ​​для вшанування пам'яті полеглих та нагадування про їхній подвиг. В Україні щороку проводяться різноманітні заходи, присвячені цій події:

  • Меморіальні заходи: Відбуваються покладання квітів та лампадок до меморіалів та пам'ятників героям Крут у різних містах України.
  • Реконструкції бою: Проводяться історичні реконструкції бою під Крутами, які дають можливість глибше показати події того часу.
  • Тематичні лекції та виставки: Організовуються лекції, виставки, перегляди документальних фільмів, що розповідають про події під Крутами та їх значення для історії України.
  • Патріотичні акції: Проводяться патріотичні акції, на які призначено вшанування пам'яті героїв та підкреслення важливості національних ідеалів.
  • Виховні заходи: В навчальних закладах приймаються виховні години та уроки пам'яті, спрямовані на виховання у молоді патріотичних почуттів та поваги до історії України.

Фото без опису

День пам'яті Героїв Крут є не лише днем ​​скорботи за загиблими, але й днем ​​вшанування їхнього героїзму та мужності. Цей день, незважаючи ні на які обставини, назавжди залишиться в наших спогадах, як день подвигу та прикладу для майбутніх і нинішніх поколінь. День надії і любові до своєї Батьківщини. Вшановуючи подвиг героїв Крут, ми зміцнюємо свій національний дух та впевненість у світлому майбутньому України.

Саме такі героїчні вчинки вірних синів України і сьогодні надихають на подвиги бійців Збройних Сил України, які наче міфічні титани тримають небо на своїх плечах, обороняючи східний кордон нашої держави від того ж ворога, що і сотні років тому обезкров'ював українську землю.

Слава Україні та її Героям!